Koło Historyczne w srebrnym mieście

W poniedziałkowe, zimowe przedpołudnie, 4 lutego br. Koło Historyczne Miejskiego Ośrodka Kultury w Sławkowie wybrało się do Olkusza, by zwiedzić niezwykle ciekawe ekspozycje Muzeum Afrykanistycznego.

Olkuskie Muzeum, to jedna z największych w Polsce placówek muzealnych prezentujących sztukę i kulturę Afryki. Muzeum powstało dzięki darom przekazanym przez Bogdana Szczygła

i jego żony Bożeny Szczygieł-Gruszyńskiej. Podziwialiśmy sprzęty codziennego użytku, stroje, maski rytualne, instrumenty muzyczne, amulety, rzeźby i biżuterię oraz broń z różnych regionów Afryki. W muzeum jest także prywatna kolekcja sztuki i malarstwa Afryki im. prof. dr hab. Anny

i pilota Leona Kubarskich. Z niezwykłym zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści przewodnika o Czarnym Lądzie, jego mieszkańcach, ich codziennym życiu, zwyczajach, obrzędach i rytuałach.

Centrum Kultury MOK w Olkuszu przy ul. Szpitalnej 32 w swoich murach mieści także, obok Muzeum Afrykanistycznego i Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, powstałą w 2009 roku „Kolekcję minerałów Ziemi Olkuskiej i Skamieniałości Jury Krakowsko-Częstochowskiej”. Znaczną część ekspozycji stanowią ”Skarby Ziemi Olkuskiej”, w której zaprezentowano przeszło 30 rodzajów minerałów wydobywanych od wieków w olkuskich kopalniach. W okresie triasu powstały na dnie morza skały węglanowe, złożone głównie z wapieni i dolomitów bogatych w cenne kruszce (srebro, cynk, ołów). Prezentowane minerały są wykrystalizowane w formie m.in. siarczków ołowiu (galeny), siarczków cynku (sfalerytu), siarczków żelaza (markasytu). Osobne miejsce poświecono zlepieńcowi parczewskiemu - skale, z której wzniesiono m.in. mury obronne Olkusza i dzwonnicę olkuskiej Bazyliki św. Andrzeja. Prezentowane są fragmenty zlepieńca o różnych odcieniach i granulacie, a także przedmioty wykonane z tej skały, jakie znaleziono podczas badań archeologicznych w Olkuszu. Druga część ekspozycji to jurajskie wapienie, będące znakiem rozpoznawczym Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. W gablotach eksponowane są podzielone wg. gatunków organizmy, które żyły na naszych terenach przed milionami lat. W kolekcji podziwialiśmy skamieniałe gąbki, belemnity, koralowce, małże, jeżowce, liliowce, a także fragmenty kręgowców jakie żyły w morzu. Największe z amonitów mają prawie pół metra średnicy.

Do Sławkowa wróciliśmy pod wielkim wrażeniem tego, cośmy zobaczyli i usłyszeli.


Opiekun Koła Historycznego




MIEJSKI OŚRODEK KULTURY
w SŁAWKOWIE

ul. Młyńska 14
41-260 Sławków



© 2020 MOK Sławków Kontakt

Ta strona używa plików Cookies. Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce. Czytaj więcej …